5 tipů na dobu omezených možností. Co dělat (nejen) pro zdraví

Zákaz volného pohybu osob se dotýká všech. Dodržovat ho má smysl, je totiž prevencí proti šíření viru. Nemusí se ale stát domácím vězením.  Existují totiž možnosti, co můžete dělat pro své zdraví (fyzické i duševní), aniž byste kohokoli ohrozili.

1. Jděte si zaběhat

Je pravda, že kromě nutných cest z práce a na nákup, máte zůstávat doma. Jde o to omezit kontakt mezi lidmi. Nikde ale není psáno, že byste nemohli jít běhat za město. Podstatné je, abyste nesportovali ve skupinách, ale individuálně.  A popravdě řečeno, to je pro mnohé na běhu právě to nejlepší. Být chvilku někde úplně sám s oblíbenou hudbou v uších. Kromě toho, že si tak zlepšíte náladu, posílíte imunitu. A to právě teď potřebujete také víc než kdykoli předtím.    

2. Posilte imunitu zdravou stravou

To, co jíte, významně ovlivňuje obranyschopnost organismu a v období nemocí je na to třeba myslet dvojnásob. Nemusíte s odporem jíst nenáviděnou brokolici, abyste do sebe dostali dost vitamínů a minerálů. Udělejte si ze zdravé stravy zábavu a připravte si třeba snídani do postele. Ostatně teď na to máte času dost. Chybět by v ní neměly citrusy, jogurt, ořechy, červené papriky. Dalšími doporučenými potravinami (i když ne zrovna na snídani) jsou česnek, vývar, kysané zelí a již zmiňovaná brokolice. Ať už žijete sami, nebo s rodinou, můžete si přípravu i vlastní jídlo zpříjemnit hudbou nebo podcasty.

3. Běžte na procházku

Nedostatek dostupných aktivit i počasí tomu přeje, tak prostě běžte ven. Prospěje vám to. A klidně s sebou jako parťáka vezměte přenosný reproduktor GoGen, ať ta procházka není taková nuda.   

4. Cvičte doma

Zrušili vám jógu, pilates, zavřeli oblíbené fitko? Donutit se cvičit doma je těžší, ale jde to. Tak se přestaňte vymlouvat a začněte. Ideálně hned – zapněte reprák, rozložte karimatku a pokud nevíte, jak začít, najděte si cvičení online. Někteří trenéři zareagovali na novou situaci i tak, že svým klientům začali speciální na míru ušité lekce posílat online.  

5. Udělejte si jarní úklid

Jarní úklid – stejně by vás neminul.  Prostě ho uděláte o něco dříve. Dbejte na čistotu nejen rukou, ale i svého okolí.  A udělejte si z nepříjemné povinnosti zábavu s hudbou a zpěvem (který nikoho nevyruší, když jste stejně doma sami), nebo během úklidu můžete „přečíst“ povinnou četbu díky audioknihám.