Bezdrátové nabíjení: Jak funguje a jaké jsou dnes možnosti?

Ještě před několika lety se zdálo bezdrátové nabíjení trochu jako sci-fi. Dnes už jde ale o běžnou funkci, kterou většina moderních mobilních telefonů přirozeně nabízí. Jak vlastně bezdrátové nabíjení funguje, co k němu potřebujete a jak vybrat bezdrátovou nabíječku?

Pomocí bezdrátové nabíječky dnes můžete rychle a snadno nabíjet nejen mobilní telefon, ale třeba i hodinky nebo sluchátka. Některé modely navíc nabízejí nabíjení více zařízení najednou, takže nemusíte čekat nebo využívat několik zásuvek, ale vše máte na jednom místě. Jakoukoliv bezdrátovou nabíječkou navíc můžete nabíjet jakýkoliv mobil, který funkci bezdrátového nabíjení podporuje.

Jak vybrat bezdrátovou nabíječku

Nejdůležitějším parametrem při výběru bezdrátové nabíječky je výkon (W) a jednoduše platí, že čím vyšší, tím bude nabíjení rychlejší. Většina „lepších“ modelů dnes disponuje výkonem okolo 10 W. Čas nabíjení pak může zkrátit podpora rychlonabíjení, například Qualcomm® Quick Charge™ 3.0. Některými nabíječky navíc můžete nabíjet více zařízení najednou, přičemž jednotlivé sloty mají svůj vyhrazený výkon. Chytré hodinky tak například využijí maximálně 5 W, sluchátka si vystačí i s 2,5 W.
Bezdrátové nabíječky najdeme v několika provedeních, nejčastěji narazíte na tzv. nabíjecí podložky nebo stojánky, na něž můžete svá zařízení přichytit. Některé modely jsou pak speciálně uzpůsobené na dobíjení speciálního druhu elektroniky, například hodinek Apple či Samsung. Cestovatelé pak jistě ocení originální mini bezdrátové nabíječky.

Tip: Samotná nabíjecí stanice odněkud elektřinu získávat potřebuje. Proto je potřeba k nabíječce dokoupit adaptér do zásuvky. I u toho byste měli koukat na výkon. Pro rychlé nabíjení více zařízení současně doporučujeme alespoň 18 W, respektive zhruba 2A + 9V, a samozřejmě funkci Fast Charge (rychlé nabíjení).

Jak funguje bezdrátové nabíjení?

Bezdrátové nabíjení má původ již v 19. století, kdy Nikola Tesla dokázal přenést energii vzduchem díky vytvoření magnetického pole mezi přijímačem a vysílačem. Na tomto principu v podstatě funguje bezdrátové nabíjení dodnes.
Dnešní bezdrátové nabíječky jsou vybaveny elektromagnetickou cívkou (některé modely i dvěma pro rychlejší nabíjení), která takové magnetické pole vytvoří. Uvnitř nabíjeného zařízení (např. mobilu) je pak druhá, menší cívka, která energii přijme a přenese jí do baterie.