Noční stopa Valachy zahájila letošní Datart Valachy Tour

V sobotu 4. 2. se u hotelu Galík ve Velkých Karlovicích sešlo na 220 dospělých a rekordních 140 dětí, aby změřili síly na tradiční Noční stopě Valachy. Sněhové podmínky celý týden před závodem slibovaly pohádkovou zimní atmosféru a běžkaři se tak měli na co těšit. V závodní den pak navíc situaci zkomplikovala silná sněhová vichřice, která způsobila výpadky elektřiny a chvíli byl i samotný start závodu ohrožen. Vše ale nakonec pořadatelé zvládli včas vyřešit a závod začal přesně podle plánu v 16 hodin dětským závodem.

Vítězem Noční stopy Valachy, která byla prvním závodem 11. ročníku DATART Valachy tour, se na trase dlouhé 13 km stal v čase 34:56 Viktor Novotný rozdílem necelých dvou vteřin před druhým Tomášem Kroupou. Třetí místo obsadil loňský vítěz Radim Srnský. Mezi ženami zvítězila v čase 44:59 Lucie Krupová, která vyhrála také loni a celkem již počtvrté za celou historii seriálu. Druhá skončila Markéta Krupová a třetí Monika Kučerová. Vítězem závodu na kratší trase 6,5 km se stal René Miran, mezi ženami Tina Miranová. Zajímavostí závodu je jeho atmosféra, kdy sportovci startují od 18 hodin, za tmy s čelovkami. Děti soutěží ještě za soumraku od 16 hodin.


To, že letos počasí pořadatele pořádně potrápilo, potvrzuje i hlavní organizátor DATART Valachy tour Bohuslav Komín. „Nejprve jsme se báli, aby vůbec byl na závod sníh. Pak týden před závodem konečně začalo mrznout a sněžit, ale noc před závodem přišlo tak extrémní sněžení se silným větrem, že to způsobilo rozsáhlý výpadek proudu v celém údolí. Od rána jsme se s celým týmem připravovali i na možnost, že bychom opravdu zůstali bez elektřiny, sháněli jsme generátory, chystali změny v organizaci, naštěstí hodinu před začátkem byly dodávky elektřiny obnoveny. Každopádně jsme kvůli bezpečnosti ještě měnili trasu, abychom se po vichřici raději vyhnuli lesnímu úseku, a o 2 kilometry se tím zkrátila oproti tomu, na co jsou sportovci zvyklí. Potěšilo nás, že to všichni přijali s velkým pochopením a ocenili, že se závod v této situaci vůbec uskutečnil. Atmosféra byla úžasná. Velmi nás podpořil také obecní úřad Velké Karlovice, který i v tak těžké situaci skvěle upravil rolbou trasu pro závodníky.“


Vedle podpory dospělých závodníků potěšila pořadatele také účast dětí, druhá nejvyšší v historii seriálu. No, a právě značka GoGEN se zaměřila na zpestření závodů DATART Valachy Tour pro ty nejmenší sportovce. I mimo závodní stopu tak mají děti možnost odreagovat se v GoGEN dětském koutku, kde si mohou vyzkoušet minihry GoGEN Maxipes Fík a nebo novou hravou elektroniku GoGEN Déčko.


11. ročník DATART Valachy tour, zahrnující čtyři závody v různých disciplínách a různých ročních obdobích v Resortu Valachy a na dalších místech na Valašsku, si připravil několik novinek. Ta největší se týká Valachy Mana, jenž se stal závodem Mistrovství ČR v terénním triatlonu, přesouvá se ze srpna do června a stěhuje se k přehradě Bystřička. Uskuteční se 24. a 25. června a účast již avizoval i biker a olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý, který se od letošního roku plánuje věnovat právě terénnímu triatlonu. Více o Valachy Manovi i o celé Valachy Tour zde