Prospívá zpěv a tanec dětem? Možná víc, než byste čekali

Většina malých dětí se ráda předvádí a miluje zpívání i tančení do rytmu svých oblíbených písniček. Věděli jste ale, že kromě toho, že jde o aktivitu, která malé hudebníky neskutečně baví, může mít zpěv v kombinaci s tancem i velmi příznivé efekty na jejich vývoj?

Podle expertů má zpěv a pohyb do rytmu hudby pro děti hned několik pozitivních efektů. Při tanečních kreacích se totiž učí ovládat své tělo, koordinaci a posilují přitom svaly, které při běžných pohybech nezapojují. Na seznamu toho je ale mnohem víc.

Když vaše ratolest během poslouchání hudby z rádia či reproduktoru začne dělat spontánní tanečky, učí se zároveň improvizaci a experimentování, tedy dovednostem, které využije i později v životě. Při napodobování již zavedených pohybů, například oblíbeného „ptačího tance“, se zase trénuje naslouchání a učení se nových věcí.

Hudbou k fyzickému i psychickému zdraví

Zpíváním nebo posloucháním hudby, třeba ve sluchátkách, si zase děti rozšiřují slovní zásobu a učí se porozumět nejen obyčejným zvukům, ale i strukturované hudbě, která sama o sobě dokáže velmi dobře rozvinout jejich duševní potenciál.

Poslouchání textů a samostatné přemýšlení nad rýmy ve skladbách také podporuje kognitivní funkce a trénuje mozek. Hudba může být navíc skvělým a zábavným způsobem, jak děti naučit cokoliv jiného, například ve formě výukových písniček, které kromě líbivého rytmu předávají v rýmech i hodnotné vědomosti.

Nebojte se proto svým dětem muziku dopřát a snažte se je v hudebním rozvoji podporovat. Můžete jim pořídit například bezdrátový Bluetooth reproduktor, CD přehrávač, nebo třeba karaoke mikrofon se zabudovaným reproduktorem. A když budete chtít, můžete si s nimi nejen zabroukat, ale i zatancovat. Kromě spousty zábavy svým ratolestem přinesete také benefity pospané výše. Tak vzhůru za muzikou!